Lista aktualności Lista aktualności

10 dni blisko sztuki, natury i historii

Na przełomie maja i czerwca tego roku w Artystycznej Stodole Chochół odbył się Leśny Plener Malarski organizowany przez Nadleśnictwo Spychowo.

Tegoroczne spotkanie było zupełnie wyjątkowe przede wszystkim ze względu na miejsce: Z dala od zgiełku na skraju Puszczy Piskiej stoi wielka, stara, zbudowana z muru pruskiego stodoła. Obok niej osada gdzie na stałe mieszkają trzy rodziny. Kiedyś miejsce to tętniło życiem i było siedzibą Nadleśnictwa Chochół. Teraz stodoła stała się bazą wielu artystycznych i edukacyjnych wydarzeń: koncertów, spektakli teatralnych a nawet leśnego przedszkola. Jest to magiczne miejsce, w którym czuje się oddech historii i potęgę natury. Tutaj właśnie spotkało się 16 artystów, którzy przez 10  dni tworzyli malarskie dzieła.

Relacja filmowa TV Kopernik z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=e62EMjbNENE

Spotkania artystyczne organizowane w  Nadleśnictwie Spychowo z założenia skupiają bardzo różnorodne środowiska twórcze: od profesjonalistów po początkujących artystów amatorów. Wśród uczestników pleneru byli zagorzali myśliwi, wegetarianie, przewodnik turystyczny czy instruktorka jazdy rajdowej. Wszystkich jednoczyła atmosfera pracy twórczej i unikalna magia miejsca.

Tematem tegorocznego spotkania było hasło "Las-droga do wolności". Las zawsze oznaczał wolność. Zarówno jako uczucie które towarzyszy obcowaniu z dziką przyrodą ale również w kontekście historycznym. Lasy były azylem dla uciekinierów, żołnierzy i ludzi działających na granicy prawa. Las dawał im schronienie i poczucie wolności. Uosobieniem wolności są dla nas dzikie zwierzęta żyjące w leśnych ostępach. Temat "Las-droga do wolności" skłania do osobistej refleksji nad krajobrazem leśnym jak i do zagłębienia się w skomplikowanej historii ziemi mazurskiej.

Wszystkie te tematy zostały odzwierciedlone na płótnach: są tam postacie żołnierzy, leśnych zwierząt ale przede wszystkim subtelne leśne pejzaże, które doskonale oddają poczucie wolności jakie towarzyszy każdemu z nas w czasie leśnych spacerów.

Podczas pleneru powstało 60 prac malarskich, które tworzą wędrowną wystawę.  Kolekcja zagości w Ośrodku Edukacji w Spychowie - od 12 sierpnia 2017, Miejskim Domu Kultury w Szczytnie w lutym 2018 i Galerii Stary Ratusz w Olsztynie  - od 23-go marca 2018.

Nieodłącznym elementem pleneru są warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez artystów. W tym roku na plenerze gościła młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie oraz przedszkolaki z Jerut.

Lista uczestników Leśnego Pleneru Malarskiego 2017 miejscowość
1 Białecka  Ewa Lublin
2 Bystroń Edyta Warszawa
3 Dyl-Nadolna Urszula Faryny
4 Golon Joanna Naterki pod Olsztynem
5 Markowska Grażyna Kazimierz Dolny
6 Michalski Jakub Łódź
7 Mierzejewski Leszek Szczytno
8 Peczyk Wioletta Białystok
9 Piasecki Bogusław Maria Koluszki
10 Siembida Izabela Olsztyn
11 Smorczewska Anna Topolany - Podlasie
12 Topolska-Glińska Krystyna Gołków koło Warszawy
13 Wolska - Kramer Dorota Szczytno
14 Wyżlic Adam Olsztyn
15 Zaborowska Anna Urwitałt koło Mikołajek
16 Zawrotny Andrzej Piasutno