Lista aktualności Lista aktualności

Lekcja oddychania w lesie

3 maja lasy Nadleśnictwa Spychowo posłużyły jako sceneria leśnego spaceru edukacyjnego, połączonego z pracą z oddechem i ciałem

Spotkanie poprowadziły: Edyta- pracownik Nadleśnictwa Spychowo, na co dzień pracująca w lesie oraz Monika- prowadząca sesje i warsztaty Oddechu Biodynamicznego (BBTR ). Pogoda była wyjątkowo sprzyjająca tego dnia. Trasa prowadziła przez malowniczy odcinek nad jeziorem spychowskim. Podczas spaceru przewijało się sporo tematów związanych z przyrodą i leśnictwem, np. o dzikich roślinach jadalnych, które dość pospolicie występują na tym odcinku lasu, o rodzimych dla Mazur gatunkach drzew i ich doborze w tworzeniu lasu wielofunkcyjnego, o monokulturach podatnych na szkodniki czy trwającej obecnie przebudowie struktury lasu dostosowanej do siedliska. Solidna dawka wiedzy przeplatana była smakowaniem, czuciem i wąchaniem lasu.

Po godzinie intensywnych obserwacji i przyswajania wiedzy, przyszedł czas na oddech, świadomy ruch i relaks. Przy akompaniamencie żab, pod starymi dębami można było posłuchać swojego oddechu i poeksperymentować z różnymi technikami oddechowymi, a także nauczyć swoje ciało łagodnego i przyjaznego rozciągania powięziowego, technik usuwania napięcia i stresu oraz technik relaksacyjnych. Najwytrwalsi zakończyli wyprawę z lodami w wafelku, a na tych, którym obcowania z naturą było jeszcze mało, czekała pierwsza wiosenna kąpiel w jeziorze.