Lista aktualności Lista aktualności

sezon teatralny w Stodole Chochół

Letni sezon teatralny 2018 w Artystycznej Stodole „Chochół” był obfity. Pisaliśmy już o wznowieniu spektaklu „Brama”, teraz chcemy przybliżyć drugi – premierowy spektakl (4 prezentacje 29.07-01.08.2018r), który powstał w naszym letnim teatrze.

„Zające na kordonie” – to tytuł  barwnej komedii z życia „zielonej granicy”- pogranicza polsko/pruskiego w latach 1918 -1921. Nie bez przyczyny jego premiera miała miejsce w roku 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla Polski i Polaków rok 1918 był niewątpliwą cezurą historyczną, chwilą długo oczekiwaną, otwierającą nowa kartę w życiu odradzającej się ojczyzny. Celebrowaną i radosną.

Jednak tuż za północną granicą II RP – na Mazurach, w Prusach Wsch., wśród rdzennych mieszkańców tych terenów: Mazurów – zachowujących w swej kulturze (niezmiennie od XV w.) obyczajowe, religijne i językowe ślady dawnej polskości – od dawna nie ma już łączności z historyczną ojczyzną. W 1918 r. mieszkańcy Mazur- poza nieliczną dość grupą propolskich środowisk i działaczy- zachowują swoją odrębność tożsamościową, zaś dwa lata później - w plebiscycie – opowiadają się w 97% za pozostaniem w granicach Prus i Rzeszy Niemieckiej.

Te dwa światy, jednorodne rodowodowo, nie pokrywają się w ocenie znaczeniowej faktu odzyskania niepodległości przez Polskę. Co dla Polaków jest długo wyczekiwanym otwarciem nowej karty w historii ojczyzny, dla Mazurów – wyłącznie etapem naprawy powojennego stanu rzeczy oraz osadzaniem się w późniejszym, plebiscytowo wybranym niemieckim porządku, z nadzieją na poprawę bytu. A jednak obie te tożsamościowo różne rzeczywistości łączy coś więcej niż historycznie słowiańsko polski korzeń. To zwyczajna codzienność życia wsi i miasteczek po obu stronach granicy, przejawiająca się choćby sąsiedzką zwadą i dobrodusznością, przygranicznym handlem i przemytem, zbliżonym kolorytem i atmosferą świętowania, jednakową troską i poświęceniem dla ziemi i miejsca życia, a nade wszystko – poczuciem nieokreślonej wspólnoty kulturowej – odrębnej, ale co ciekawe -w obu przypadkach opartej na tych samych znakach polskiej przeszłości: tradycjach i języku.

Fabuła spektaklu jest wielowątkową opowieścią o pejzażu pogranicza Polski i Prus Wschodnich czasu dwudziestolecia międzywojennego z wkomponowanym weń, barwnym i dynamicznym tłem tutejszej „zielonej granicy” – lokalnej kontrabandy, szmuglerskich szajek, sieci powiązań przemytniczych sięgających sfer wojskowych i dyplomackich. Kolorowe – zabawne i refleksyjne- opowieści o „królach granicy”, o marzeniach i wyborach zwykłych ludzi z nadgranicznych wiosek i miasteczek, o bohaterach i zdrajcach, o przedmiotowości człowieka wobec światowych zawirowań. Są w spektaklu piękne panie i niepiękni panowie, są sąsiedzkie zwady i dobroduszności, miłostki i pistolety, cnota i mamona… To fotoplastykon złożony z przeźroczy czasów dziejowego przełomu.

Wszystko, wraz z przedspektaklową, „majówką” przed naszą stodołą teatralną Chochół, działo się w oprawie muzycznej z lat 20,  wykonywanej na żywo przez taperujące trio duetu wokalnego i pianistki oraz swingujący bigband.

A po spektaklach jak zwykle widzowie mogli się spotkać z realizatorami przedstawienia.

 

Już teraz zapraszamy serdecznie latem na 6 tegorocznych prezentacji „Zajęcy na kordonie”.

Oczywiście do Artystycznej Stodoły Chochół Nadleśnictwa Spychowo!

________________________
 

Scenariusz: Robert Wasilewski
Reżyseria: Krystian Wieczyński
Konsultacja reżyserska: Romuald Wicza – Pokojski

Obsada:
Marek Tyszkiewicz
Krystian Wieczyński 
Maciej Zawisza 
Iga Jambor - Skupniewicz
Marta Andrzejczyk 
Marta Bocianiak
Agnieszka Reimus -Knezevic
Adam Bocianiak
Adam Lisewski
Robert Wasilewski
Marek Czajka
Agnieszka Zaleska
Iga Wasilewska
Marcin Majewski 
Wojciech Szewczak
Adam Mierzejewski
Mariusz Gruchała 

Scenografia: Bartek Myślak

Muzyka i wykonanie: 
- Kaja Wasilewska, Iga Wasilewska, Martyna Chomuszko 
- Zespół SAKS pod kier. Aleksandra Tomaszczyka
- Rodzinna Kapela Wasilewskich

W spektaklu udział biorą również uczestnicy warsztatów artystycznych STiOK ANIMA


Organizator: Stowarzyszenie Twórców I Orędowników Kultury "Anima" : animakul@wp.pl
Współorganizator: Nadleśnictwo Spychowo - Lasy Państwowe


Wsparcie: 
Teatr Ateneum – Warszawa, Olsztyński Teatr Lalek, Miejski Dom Kultury w Szczytnie, Zygmunt Rząp i Muzeum Rolnicze w Olszynach, Zakład Gospodarki Komunalnej w Świętajnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Piasutnie. Tadeusz Żywica Zakład Handlowo-Produkcyjny "STROP", Wolontariat
 

Partnerzy medialni: Radio Olsztyn, Tygodnik Szczytno

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH oraz POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO