Lista aktualności Lista aktualności

Święto Mazurskiej Dłubanki

Od 2010 r. organizujemy warsztaty ekologiczno-kulturalne polegające na wykonaniu łodzi jednopiennej, tzw. dłubanki.

Są to jedyne tego typu warsztaty w Polsce. Każdego roku kilka grup przybywa do Spychowa, by wykonać własnoręcznie łódź z jednego pnia drzewa.

Inspiracją do stworzenia tej wyjątkowej imprezy stała się ponad 100-letnia dłubanka wyłowiona z Jeziora Cichego, a znajdująca się obecnie w Muzeum Leśnym nadleśnictwa. Wydarzenie odbywa się już od 2010 r. przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Przez kilka dni kilkudziesięciu uczestników wykonuje swoją dłubankę pod okiem fachowców i doświadczonych "dłubaczy". Ponieważ na wykonanie łódki jest zaledwie kilka dni, można używać współczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa. Ale jak się okazuje i tak niezbędne do wykończenia dłubanki są tradycyjne narzędzia jak ciosła, ośniki, dłuta i siekiery. Nadleśnictwo zapewnia miejsce do biwakowania, ciepły posiłek dziennie, narzędzia, paliwo i oleje do pilarek, pomoc pilarza, a przede wszystkim doskonałą atmosferę i zabawę. Co też jest ważne, drużyna po wykonaniu dłubanki, może ją zabrać ze sobą na pamiątkę.

Dłubaniu towarzyszą dodatkowe atrakcje. W Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w czasie trwania warsztatów odbywają się wykłady na tematy historyczne i ekologiczne. Można na nich dowiedzieć się m.in. o historii Mazur, łodzi jednopiennych, kowalstwie średniowiecznym, czy tradycjach muzycznych na Mazurach. Uczestnikom warsztatów towarzyszy również przenośna kuźnia, na której z instruktorem można wykuć średniowieczną biżuterię lub dłuta do rzeźbienia dłubanek. A gdy ktoś nie ma drużyny do zrobienia dłubanki, może spróbować swych sił w rzeźbie pod okiem instruktora rzeźbiarza. Ponadto czas umila również muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu muzyki dawnej. Co roku są inne, dodatkowe atrakcje podczas Święta Mazurskiej Dłubanki, dlatego warto śledzić informacje na stronie internetowej nadleśnictwa i zapisywać się wcześniej na warsztaty.

Zwieńczeniem warsztatów są regaty dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. Jest to najbardziej widowiskowa część warsztatów. Podczas regat jury nagradza najszybszą dłubankę, tą najładniejszą oraz styl machania pagajem. A ponieważ każdej drużynie bardzo zależy na zwycięstwie, publiczność ma co oglądać, gdyż zdarzają się nawet wywrotki na jeziorze. Po regatach każdy chętny ma możliwość osobiście sprawdzić pływalność takiej łódki.

 

 

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2019

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2018

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2017

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2016

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2015

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2014

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2013

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2012

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2011

relacja ze Święta Mazurskiej Dłubanki 2010