Lista aktualności Lista aktualności

W Spychowie dłubali dłubanki

Kolejna edycja Święta Mazurskiej Dłubanki już za nami

W dniach 8-12 sierpnia, 5 drużyn wykonywało łodzie z jednego pnia drzewa. Była to już ósma edycja tego wydarzenia organizowanego przez Nadleśnictwo Spychowo, promującego wartości historyczne Mazur oraz wykorzystanie drewna jako surowca wszechstronnego, ekologicznego i odnawialnego.

Tegoroczni uczestnicy warsztatów przyjechali do Spychowa z Warszawy, okolic Torunia, Suwałk oraz okolic Ostrołęki. Dłubali członkowie Państwowego Muzeum Archeologicznego, Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich, Koła Naukowego Leśników SGGW, grupy rekonstrukcyjnej kultury Indian Ameryki Północnej oraz Jaćwingów z terenu Suwalszczyzny.

Przez kilka dni ciężkiej, acz satysfakcjonującej pracy zarówno pilarkami łańcuchowymi, jak i tradycyjnymi ciosłami, ośnikami i dłutami, wszystkim drużynom udało się w terminie wykonać upragnioną łódź. 12 sierpnia, podczas XIII Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, uczestnicy wystartowali w regatach dłubanek, a jury oceniało nie tylko szybkość łodzi, ale również estetykę wykonania i styl poruszania się dłubanką na wodzie. Tym samym za I miejsce w regatach oraz za najładniejszą dłubankę nagrodzony został Artur Zieliński, który wykonał rekonstrukcję indiańskiej dłubanki z okolic Chicago. W kategorii „styl machania pagajem” podczas regat najlepsza okazała się drużyna studentów z Koła Naukowego Leśników SGGW.

Warsztaty odbyły się dzięki współfinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.