Lista aktualności Lista aktualności

WIELKIE ŚWIĘTO DRWALI W SPYCHOWIE

W sobotę 27-go lutego w spychowskim lesie zaroiło się od kolorowych odblaskowych kamizelek, a leśne boisko przeistoczyło się wielką wystawę leśnych maszyn.

To za sprawą dwóch imprez, które zbiegły się w czasie: Ogólnopolskiej Konferencji dla Zakładów Usług Leśnych połączonej z wystawą zorganizowaną przez Nową Gazetę Leśną oraz  VII Święta Drwala Nadleśnictwa Spychowo czyli zmagań miejscowych drwali o złotą siekierę nadleśniczego.

Otwarcia tych wydarzeń dokonała pani Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – Małgorzata Błyskun wraz z redaktorem naczelnym Nowej Gazety Leśnej panem Rafałem Jajorem oraz Nadleśniczym Nadleśnictwa Spychowo Krzysztofem Krasulą.

Główne atrakcje  można było podziwiać w sobotę na leśnym boisku. Znajdowała się tam, specjalnie postawiona na tą okazję, hala, która mogła pomieścić kilkaset osób a wokół niej wystawa na wolnym powietrzu. Było co oglądać – od największych – harwesterów i forwarderów, skiderów, ciągników, przyczep zrywkowych, przez rębaki i łuparki, aż po pilarki i narzędzia ręczne. W hali wystawowej swoje prelekcje prezentowali dilerzy maszyn leśnych oraz znalazły się stoiska wystawowe min, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Tam odbył się quiz wiedzy o RDLP Olsztyn, w którym zwyciężył pan Leszek Buła wygrywając atrakcyjną nagrodę ufundowaną przez dyrekcję.

Nowością na konferencji w Spychowie były dynamiczne pokazy pracy maszyn na powierzchni wystawowej. Jeszcze więcej leśnych maszyn w akcji zaprezentowano w pobliskim lesie gdzie mogliśmy zobaczyć jak rzeczywiście pracują te „leśne smoki". Choć nowoczesne maszyny wydają się wielkie i głośne i jakoś nam do lasu nie pasują to w rzeczywistości robią mniej szkody przyrodzie niż tradycyjne metody pozyskania drewna. A co najważniejsze są o wiele, wiele bardziej bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi pracujących w lesie.

Same zawody drwali rozpoczęły się już w piątek 26-go lutego, kiedy to odbyła się konkurencja w ścinaniu drzew stojących. Zawodnik podchodzi do drzewa i ocenia w którą stronę ono spadnie, wbija w odległości 15 m kolorowy patyk. Tak ścina drzewo – 30 metrową sosnę, aby spadając na ziemię wbiła palik w ziemię. To zdumiewające, że udaje się tego dokonać!

Taka precyzja pozwala zachować bezpieczeństwo pracy. Święto Drwala jest przede wszystkim promocją bezpiecznej i higienicznej pracy w lesie oraz swoistym corocznym szkoleniem dla drwali pracujących na terenie Nadleśnictwa Spychowo.

Łącznie w zawodach udział wzięło 16 zawodników, w tym: 12 drwali (z 3 zakładów usług leśnych pracujących na terenie Nadleśnictwa Spychowo) oraz 4 zawodników – uczniów, adeptów leśnictwa z Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem- Nidzie.

A oto wyniki:

I miejsce – Sylwester Jurczyk – ZUL DREWPOL

II miejsce – Robert Mysiorski – ZUL DREWPOL

III miejsce – Andrzej Maciora – ZUL Beata Skłodowska, Dariusz Kaczyński

Najlepszy ZUL – S.C. DREWPOL

 

Najbezpieczniej Pracujący Drwal 2016 roku – Andrzej Kozicki – ZUL „ŻUBR"

 

Najlepszy Drwal wśród GOŚCI – Wiktor Magdaleński – uczeń ZSL w Ruciane-Nida

 

Wybrano również 2 NAJBARDZIEJ SYMPATYCZNYCH ZAWODNIKÓW „VII Święta Drwala"

1.      Łukasz Wójtowicz – ZUL DREWPOL

2.      Łukasz Kowalczyk – ZUL ŻUBR

 

Niezwykłą niespodziankę dla drwali przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Spychowo, którzy po rozdaniu nagród odśpiewali przygotowaną specjalnie na tą okazję PIOSENKĘ DRWALA. Piosenka pochodzi z bajki muzycznej Jaś i Małgosia z serii „Bajki Grajki".

W trakcie trwania całych zawodów publiczność i zawodnicy mogli się zmierzyć dodatkowo w „Wieloboju Drwala", m.in. rzucając toporkiem i gumowcem do celu, rąbiąc drewno na czas czy ścigając się z taczką załadowaną opałem. Dla najlepszych w tych konkurencjach również przyznano nagrody.

Organizatorami Święta Drwala było Nadleśnictwo Spychowo oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa SITLiD przy wydatnej pomocy sponsorów – fundatorów nagród: PPHU MiM Mirosław Medźwiedzki, ZPUH Olsztyn, SITLiD w Olsztynie, Alfa Agri Michalak P.A., PPHU „Strażak" Tomasz Bober, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz trzy miejscowe Zakłady Usług Leśnych: „Drewpol", „Skłodowska & Kaczyński" oraz „Żubr".

 

Wszystkim zawodnikom , gościom, sponsorom i sympatykom serdecznie dziękujemy. Kolejna edycja i związane z nią emocje już za rok. Zapraszamy!