Asset Publisher Asset Publisher

Jak z dłubanki zrobić sanki

Dłubanka nadaje się nie tylko do pływania na wodzie, ale również do uprawiania sportów zimowych.

Dłubanki powstałe podczas Święta Mazurskiej Dłubanki organizowanego w Nadleśnictwie Spychowo od 2010 r. mają wiele zastosowań. Dłubanka może służyć nie tylko do pływania na rzece czy jeziorze. Myśl ludzka znalazła dla niej znacznie szersze zastosowanie. Poza funkcją dekoracyjną, wystawienniczą, czy np. donicy do kwiatów, tym razem posłużyła spychowskim strażakom do uprawiania sportów zimowych.

23 lutego 2014 r., w niedzielę odbyła się piąta edycja „Zimowego szaleństwa z Radiem Zet Gold" na mrągowskiej Górze Czterech Wiatrów. W "Zjeździe na Byle Czym" wzięli udział spychowscy strażacy z OSP, zjeżdżając w dłubance wykonanej własnoręcznie podczas Święta Mazurskiej Dłubanki. Tym razem nie zajęli pierwszego miejsca, jak podczas regat dłubanek na Jeziorze Spychowskim, ale drugie miejsce również napawa do dumy.

Relację z imprezy oraz film można obejrzeć na www.mragowo.24.info (zjazd dłubanki od min. 3:30).

Święto Mazurskiej Dłubanki są to warsztaty ekologiczno-kulturalne promujące drewno, organizowane corocznie przez Nadleśnictwo Spychowo przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Przez kilka dni warsztatowych uczestnicy przy pomocy narzędzi współczesnych (pilarka łańcuchowa) oraz tradycyjnych (ciosła, dłuta, ośniki, siekiery) wykonują łódź jednopienną z jednego kawałka topoli. Warsztatom towarzyszą wykłady w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej na tematy historyczne oraz dodatkowe atrakcje np. koncert muzyki dawnej, czy warsztaty kowalstwa średniowiecznego. Zwieńczeniem imprezy są regaty dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich w Spychowie.

Więcej na temat Święta Mazurskiej Dłubanki