Asset Publisher Asset Publisher

Przyjaciele Lasu z wizytą w Nadleśnictwie Spychowo

22 lutego 2014 r. 50 członków Koła Miłośników Lasu odwiedziło Nadleśnictwo Spychowo.

"Naszym przewodnikiem był Pan Adam Gełdon, który jest nam dobrze znamy z poprzednich czterech spotkań w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Tym razem, w pięknej sali edukacyjnej, przy kawie, herbacie i ciasteczkach, wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu pt. Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Mazurskie". Był to nasz drugi wykład na temat Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

Leśne Kompleksy Promocyjne służą popularyzacji w społeczeństwie wiedzy o gospodarce i przyrodzie leśnej oraz wdrażaniu w lasach gospodarki prowadzonej na podstawach ekologicznych. Są to obszary o szczególnym znaczeniu naukowym i badawczym. Na ich terenie prowadzone są interdyscyplinarne badania. Wyniki tych badań pozwalają na doskonalenie metod gospodarowania w lesie i określenie granic ingerencji gospodarczej w leśną przyrodę. Tu prowadzi się wzorcową gospodarkę zgodnie z zasadami trwałości użytkowania lasów i zachowania ich wartości przyrodniczych, tu szkoli się leśników.

Dzięki promocji leśnictwa i udostępnieniu obszarów administrowanych przez Lasy Państwowe, wszyscy chętni mogą zapoznać się z zasadami ekologicznej gospodarki leśnej, korzystać z bezpośredniego kontaktu z przyrodą bez większych ograniczeń wstępu do lasu i poruszania się po nim..

LKP Lasy Mazurskie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Zajmuje powierzchnię 118 216 ha. W  całości leży w województwie warmińsko-mazurskim. W jego skład wchodzą lasy należące do nadleśnictw: Pisz i Maskulińskie z RDLP Białystok oraz Spychowo, Strzałowo i Mrągowo z RDLP Olsztyn, a także grunty Stacji Badawczej Rolnictwa i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie.

Różnorodność form geomorfologicznych i związana z tym mozaikowatość gleb i siedlisk, obfitość wód i terenów podmokłych, rozległe i dobrze zachowane kompleksy leśne, średnio intensywna, a nawet ekstensywna działalność rolnicza i stosunkowo wysoki stopień naturalności wielu biotopów, sprawił, że LKP Lasy Mazurskie charakteryzuje się wielkim bogactwem świata roślin i zwierząt. Bardzo długa jest lista występujących tu roślin chronionych, wiele z nich to prawdziwe klejnoty naszych lasów i łąk. Podobnie jak świat roślin bardzo bogata jest fauna LKP Lasy Mazurskie. Południowe lasy Puszczy Piskiej zamieszkuje kilka rodzin wilków. Po latach nieobecności obserwowane są na tym terenie rysie.

Wykład ilustrowany był wieloma slajdami.  Po wykładzie Pan Adam odpowiadał szczegółowo na pytania  uczestników spotkania, dotyczące wykładu jak również aktualnych problemów związanych ze zmianą polityki państwa w stosunku do lasów państwowych.

Następnie zwiedziliśmy funkcjonujące przy nadleśnictwie muzeum, przeszliśmy leśną ścieżką dydaktyczną do wiaty, gdzie leśnicy przygotowali ognisko. Dobra aura, plusowa temperatura sprzyjała apetytom. Wszyscy chwalili smaczną leśną kiełbaskę. W dobrych humorach wracaliśmy do domu.

Dziękujemy Kierownictwu Nadleśnictwa a szczególnie nadleśniczemu Panu Krzysztofowi Krasuli za zaproszenie, za gościnę, upominki i możliwość zapoznania się z pracą leśników. Dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu Adamowi Gełdonowi za poświęcony czas i obszerną wiedzę, która nam przekazał."