Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Mazurski Park Krajobrazowy (MPK) został utworzony w grudniu 1977 r. Celem utworzenia parku było zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych tego obszaru dla potrzeb nauki, dydaktyki i turystyki. W granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią. Do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i jego strefy ochronnej należy część lasów Nadleśnictwa Spychowo w obrębie Spychowo o łącznej powierzchni ok. 246 ha.

 

 

 

 

Park położony jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i obejmuje swoimi granicami części gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz, zajmując pogranicze trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego. Powierzchnia Mazurskiego Parku Krajobrazowego wynosi 53 655 ha, a jego strefy ochronnej 18 608 ha. Jest to jeden z największych parków krajobra­zowych w Polsce. Siedziba Parku mieści się w zabytkowym drewnianym budynku w centrum wsi Krutyń.

Mapa położenia MPK na tle Nadleśnictwa Spychowo

 

więcej na temat MPK