Nadchodzące wydarzenia Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy do Olsztyna na wystawę obrazów z Leśnego Pleneru Malarskiego "Spychowo 2016"

Zapraszamy do Olsztyna  na wystawę obrazów z Leśnego Pleneru Malarskiego "Spychowo 2016"

W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Starym Mieście w Olsztynie 7-go kwietnia o godz. 16.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy obrazów z Leśnego Pleneru Malarskiego "Las-dobre sąsiedztwo", który odbył się w lipcu 2016r. w Spychowie. Wystawa zagości w Galerii do 20-go kwietnia.

Plener odbył się w lipcu 2016r. Wzięło w nim udział dwunastu twórców  z różnych miejsc i różnych środowisk twórczych. Przyjechali oni min. z Gryfina, Białegostoku, Olsztyna, Mikołajek i Szczytna. Baza tegorocznego pleneru znajdowała się w Spychowie gdzie uczestnicy spędzili wspólnie półtora tygodnia.

Podczas wycieczek do lasu twórcy poznali urokliwe zakątki leśne. Ich zadaniem było artystyczne rozwinięcia hasła LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO.

Plenery malarskie w Spychowie odbywają się od wielu lat. W 2002 roku na zaproszenie leśników przybyła tu pierwsza grupa twórców, którzy szukając natchnienia wśród spychowskiej przyrody tworzyli malarskie dzieła.

Od tamtej pory plenery malarskie wpisały się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu. Biorą w nich udział zarówno uznani twórcy, wykładowcy i doktoranci akademii sztuk pięknych, osoby profesjonalnie zajmujące się malarstwem jak i artyści amatorzy różnych zawodów malujący hobbistycznie. W takim towarzystwie wszyscy uczą się od siebie nawzajem i to nie tylko amatorzy od profesjonalnych twórców ale bardzo często na odwrót.

Urozmaiceniem zeszłorocznego pleneru było wykorzystanie techniki batiku. Polega ona na  malowaniu woskiem tkaniny oraz barwieniu jej w kolejnych barwnikach – miejsca zamalowane woskiem pozostają nie zabarwione. Spękany wosk tworzy często ciekawe zaskakujące efekty.

Zapraszamy na wystawę!

 

Uczestnicy pleneru :

1.Joanna Golon - Olsztyn

2. Józef Jabłoński - Mrągowo

3. Jadwiga Jakubiec - Olsztyn

4. Aniela Janikowska - Olsztyn

5. Wioletta Konieczko-Peczyk - Białystok

6. Dorota Kramer - Szczytno

7. Leszek Mierzejewski - Szczytno

8. Teresa Ołów -Dubeninki

9. Ella Stasiak - Gryfino

10. Małgorzata Stypułkowska - Olsztyn

11. Anna Zaborowska - Mikołajki (Urwitałt)

12. Aleksandra Żabińska - Krutyń