Coroczne wydarzenia Coroczne wydarzenia

Zawody Drwali

Co roku na terenie nadleśnictwa odbywają się Zawody Drwali o Złotą Siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo będące świętem zawodu drwala.

Jest to święto drwala i promocja BHP podczas wykonywania prac leśnych, które mają na celu pokazanie szerszej publiczności trud zawodu pilarza. Od roku 2010 organizujemy na przełomie lutego-marca Zawody Drwali o Złotą Siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo. Do udziału w zawodach zapraszani są Zakłady Usług Leśnych pracujących na terenie Nadleśnictwa Spychowo.

Zawodnicy zmagają się w takich konkurencjach jak: ścinka, drzew, okrzesywania, przerzynka precyzyjna, czy przygotowanie pilarki do pracy. Dodatkowo podczas zawodów jest jedna konkurencja dla zrywkarza (operatora ciągnika transportującego drewno). Wszystkie konkurencje uczestnicy muszą wykonać z jak największą precyzją i w jak najkrótszym czasie. Równie ważne podczas zawodów jest zachowanie zasad BHP, które są szczególnie istotne podczas wszelkich prac leśnych, które często są bardzo niebezpieczne. Z tej okazji co roku gościmy przedstawiciela Państwowej Inspekcji Pracy, który uważnie przygląda się zmaganiom zawodników. 

W miejscu rozgrywek rozstawiane są stoiska promocyjne firm, które przez cały dzień prezentują najnowsze technologie dotyczące sprzętu do pozyskania drewna oraz wyposażenia BHP.

Podczas zawodów wyłaniany jest indywidualnie najlepszy pilarz oraz zrywkarz, drużynowo najlepszy Zakład Usług Leśnych oraz indywidualnie najbezpieczniej pracujący drwal.

Dla publiczności i zaproszonych gości są przewidziane specjalne konkurencje w tzw. "Wieloboju Drwala".Dla publiczności i zaproszonych gości są przewidziane specjalne konkurencje w tzw. "Wieloboju Drwala".  Obejmuje on szereg ciekawych i nietypowych konkurencji takich jak np. rzut gumofilcem do celu, slalom ze starą oponą, układanie piramidy z klocków, rzut toporkiem do pala, rąbanie drewna, wbijanie gwoździa na czas, bieg z kosturem i wiele innych.

Poniżej film z Zawodów Drwali 2013 nakręcony przez Miesięcznik Drwal.

Poniżej film z I Regionalnych Zawodów Drwali RDLP w Olsztynie organizowanych w Nadleśnictwie Spychowo

relacja z Zawodów Drwali 2019

relacja z Zawodów Drwali 2018

relacja z Zawodów Drwali 2017

relacja z Zawodów Drwali 2016

relacja z Zawodów Drwali 2015

relacja z Zawodów Drwali 2014

relacja z Zawodów Drwali 2013

relacja z Zawodów Drwali 2012

relacja z Zawodów Drwali 2011

relacja z Zawodów Drwali 2010